14 Mayıs 2007 Pazartesi

Arılar neden altıgen petek yapar?


Bilindiği gibi balarıları ihtiyaçlarından kat kat fazla bal üretirler ve bunları peteklerde saklarlar. Peteğin altıgen oluşu da herkes tarafından bilinen bir özelliktir. Peki arıların neden sekizgen, veya beşgen gibi geometrik şekillerde petekler değil de özellikle altıgen petekler inşa ettiğini hiç düşündünüz mü?


Bu sorunun cevabını araştıran matematikçiler ilginç bir sonuca vardılar: "Bir alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şekil altıgendir." Altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, inşası için en az balmumu gerektiren şekildir. Yani arı, olabilecek en uygun şekli kullanmaktadır.Peteğin inşasında kullanılan yöntem ise çok şaşırtıcıdır: Arılar petek inşaatına iki-üç ayrı yerden başlarlar ve aynı anda iki-üç dizi şeklinde peteği örerler. Yani çok sayıda arı, değişik yerlerden başlayarak, aynı ölçülerde altıgenler yapıp, bunları birbirine ekleyerek peteği örer ve en sonunda ortada buluşurlar. Altıgenlerin birleşme yerleri o kadar ustaca yapılmıştır ki görünürde sonradan eklendiklerine dair hiçbir iz yoktur.Elbette arıların yaptıkları bu olağanüstü iş karşısında, bu canlıları yönlendiren üstün bir iradenin varlığını kabul etmemiz gerekir. Evrimciler bunu "içgüdü" kavramıyla geçiştirmeye ve arının kendisine ait bir özellik gibi göstermeye çalışırlar. Oysa eğer bir "güdü" varsa, bu tüm arılara hakimse ve birbirinden habersiz arıların uyum içinde çalışmalarını sağlıyorsa, bu durumda tüm bu küçük canlılara hakim olan üstün bir Akıl var demektir.

Daha açık bir ifadeyle, bu küçük canlıları yaratmış olan Allah, onlara yapmaları gereken işi "ilham" etmektedir. Bu gerçek, 14 asır önce Kuran'da insanlara şöyle bildirilmiştir:

Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 68-69)

5 yorum:

Adsız dedi ki...

ARILARIN BUKADAR MÜTÜŞ OLDUGUNU BİLMİYORDUM BU BİLGİLERİ OKUDUM ÇOK BİLGİLENDİM VE BU YÜZDEN DERSİMDEN 100ALDIM BİLGİLENDİRDİGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

beyza arı ciftligi dedi ki...

rica ederim zaten bu siteyi açma amacım insanları bilgilendirmek.

Adsız dedi ki...

gerçekten de harika bilgiler var buna benzer bilgilerle site açmanız çok güzel açıkçası bende ödevimden iyi not alıcağıma inanıyorum .ben hem kendim hemde diğer öğrenciler adınada teşşekkür ediyor ve cani gönülden kutluyorum sizi

beyza arı ciftligi dedi ki...

tşkr ederim.insanlarımızın çoğu arılar hakkında pek fazla bilgi bilmiyor.sadece kulaktan duyma şeyleri biliyorlar.öyle ki arıcıların bile amaçları sadece bal üretmek.Aslında arının diğer ürünleri baldan daha çok değerli..Örneğin arı ile ilgili tedavi resimlerim neden ülkemizde bu tür şeyler yapılmasın ki sonrada neden gelişmiyoruz diye söyleniyoruz.kovan sayısı bakımından dünyada 3.sırada olmamamıza karşın polen,propolis ülkemize çinden,romanyadan,irandan geliyor.Hangi bölümde okuyorsunuz?

Adsız dedi ki...

çok güzel olmuş çokkk beğendim aferim size helal olsun